26. 10. 2018
Domov   >   Kalendár   >   Udalosti DŠÚ

Ocenenie pre školy - Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu

Na našich školách sa dejú úžasné veci. V septembri aj v októbri si na dvoch slávnostných ceremóniách v Château Gbeľany a v Starej Tržnici v Bratislave prebralo niekoľko stoviek mladých ľudí prestížnu Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE).

Čo je Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE)
DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý pred vyše šesťdesiatimi rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej a dodnes je jeho patrónom. Ročne ho realizuje 1,3 milióna mladých Na Slovensku sa do programu DofE za tri roky fungovania zatial zapojilo viac ako 2200 mladých a vyše 160 Miestnych centier - škôl a organizácií po celom Slovensku, a to od Veľkých Levárov až po Sninu. 
Študenti sa vďaka účasti v programe DofE dokázateľne zlepšujú v time manažmente, pestujú si sebavedomie, vytrvalosť a cieľavedomosť, pomáhajú druhým, zbierajú zážitky, či učia sa práci v tíme na dobrodružných expedíciách.
Vo svete toto ocenenie pomáha pri prihlasovaní sa na vysokú školu a je veľkým plusom pri pracovných pohovoroch. 

A veľa ich bolo práve zo Žilinského kraja. Program v roku 2018 z vyššieho územného celku úspešne ukončilo 127 absolventov z 16 centier. Celkovo je v Žilinskom kraji v tomto školskom roku aktívnych v tomto rozvojovom programe 20 škôl a centier.

V DofE sú oceňovaní mladí ľudia, ktorí sa neboja veľkých cieľov. K tým cieľom ich vedú pedagogičky a pedagógovia, ktorí idú za hranice povinností, vo svojom voľnom čase mentorujú mladých, pravidelne sa školia a rozvíjajú seba aj študentov.

Mladí ľudia zo Žilinského kraja na sebe v rámci programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu tvrdo pracovali. Prekonávali štyri výzvy: rozvíjali svoj talent, športovali, zlepšovali okolie cez dobrovoľníctvo a zažili dobrodružnú expedíciu v prírode. Napríklad 127 úspešných absolventov zo Žiliny a okolia strávilo dobrovoľníctvom dokopy minimálne 1500 hodín: starali sa napríklad o seniorov, deti z detských domovov, pomáhali v útulkoch či čistili turistické chodníky.
Okrem výborných učiteliek a učiteľov sú obrovskou pridanou hodnotou riaditeľky a riaditelia škôl a centier, ktorí program podporujú a zastrešujú. Práve oni vedia, že rozvoj charakterových vlastností a vnútornej motivácie je kľúčový pre budúcnosť Slovenska. A aj preto vytvárajú výborné podmienky pre fungovanie tohto overeného programu na ich škole.

Práve tieto školy zo Žilinského kraja ocenil aj veľvyslanec spojeného kráľovstva na Slovensku Andrew Garth. Program na školách koordinujú títo výnimoční pedagógovia:
Gymnázium sv. Františka z Assisi, Žilina - Eva Marcinková
Obchodná akadémia sv. Tomáša Akvinského, Žilina - Juraj Gregor
Gymnázium Antona Bernoláka, Námestovo - Lucia Boráková
Gymnázium, Tvrdošín - Slávka Plávková
Obchodná akadémia, Martin - Ivana Pišná
Spojená škola - Gymnázium M. Galandu, Turčianske Teplice - Zdenka Mračková
Spojená škola, Nižná - Anna Benická
Cirkevná spojená škola, Dolný Kubín - Martin Mydliar
Evanjelická spojená škola, Martin - Tomáš Gulán
Gymnázium bilingválne, Žilina - Lucia Hrúzová
Gymnázium J. M. Hurbana, Čadca - Michala Patyková
Gymnázium sv. Andreja, Ružomberok - Helena Drobúlová
Súkromná stredná umelecká škola, Žilina - Viera Sebínová
SYTEV - Lukáš Hrošovský
V.I.A.C. - Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže - Michal Kuzár, Radoslav Grivalský
ZŠ s MŠ Rudolfa Dilonga, Trstená - Eva Kuníková
Pre mladého človeka je účasť v programe DofE zážitkom, ktorý ho naučí, že pomocou zodpovednosti a vytrvalého úsilia môže dosiahnuť aj tie najambicióznejšie ciele. Vstupom do programu mladý človek prijíma výzvu dlhodobo pracovať na sebe.

Napríklad 19-ročná Gymnazistka Michaela Pauriková sa naraz zlepšovala až v troch cudzích jazykoch a počas pol roka práce dosiahla úroveň B1 v anglickom jazyku, A2 v nemčine a A2 v ruštine. Okrem toho pravidelne vypomáhala v Detskom orchestri u Saleziánov v Žiline.

Filip Mazák z Gymnázia sv. Františka z Assisi zase chodil navštevovať seniorov v domove dôchodcov. Hral s nimi šach, karty a vďaka aktívnym dámam si pričuchol aj k vareniu. Len 17-ročná Veronika Závadská sa napríklad učila šiť a vyrobila vlastné handmade tašky, ktoré nakoniec predávala a výťažok chcela venovať pre potreby bezdomovcov.

O ceremónii a úspechoch absolventov z vašej župy písali napríklad Dobré noviny, SME, Hospodárske noviny, TASR, portál pre mladých startitup.sk, TV Raj, Žilinský večerník, portál fičí.sk, The Click či Žiliňák.sk



Návrat späť