19. 10. 2013
Domov   >   Udalosti

Žilina hostila liturgistov z celého Slovenska

Podporiť liturgickú formáciu a napomôcť správnejšiemu chápaniu posvätnej liturgie ...

Podporiť liturgickú formáciu a napomôcť správnejšiemu chápaniu posvätnej liturgie, ktorú každodenne slávime. Také sú ciele Celoslovenského liturgického dňa, ktorý sa v utorok 23.októbra konal v Žiline. Jeho organizátormi sú Liturgická komisia Konferencie biskupov Slovenska (KBS), Katedra liturgiky Rímskokatolíckej cyrilometodskej Bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského a Žilinská diecéza.

Program sa začal slávnostnou svätou omšou v Katedrále Najsvätejšej Trojice v Žiline, ktorú celebroval predseda Pápežskej rady pre medzinárodné eucharistické kongresy Mons. Piero Marini, za účasti apoštolského nuncia na Slovensku a viacerých biskupov. V homílii sa veriacim prihovoril predseda Liturgickej komisie KBS Mons. Stanislav Stolárik. Podľa jeho slov musí nová evanjelizácia vychádzať z liturgie, ktorá je prameňom hlbokého spoločenstva s Kristom. „Evanjelizácia a liturgia sú neoddeliteľné. Platilo to vždy a dnes to platí ešte viac. V tejto dejinnej chvíli, keď svet prežíva krízu zmyslu pre Boha a silné zosvetštene, je najdôležitejšie oživiť a posilniť aj vo vedomí Cirkvi význam posvätnej liturgie a jej pôvodného ducha," povedal biskup Stolárik.

Po svätej omši nasledovala prednáška arcibiskupa Mons. Mariniho na tému História liturgickej reformy 2. vatikánskeho koncilu. Ten bol podľa neho dôležitý pre liturgiu, pretože ako jediný jej zasvätil aj samostatnú konštitúciu. "Počas 2. Vatikánskeho koncilu sme mali jedinečnú príležitosť na to, aby sme videli dejiny liturgiky v celom svojom celku a niečo, čo pred 400 rokmi, aj počas Tridentského koncilu nebolo možné vzhľadom na to, že mu chýbali dostatočné prostriedky na vnímanie dejín," povedal Mons. Marini, ktorý je autentický svedok priebehu liturgickej reformy, lebo už od jej začiatkov pri nej pôsobil ako poradca a spolupracovník.

Poobede Celoslovenský liturgický deň pokračoval pracovným zasadnutím Liturgickej komisie KBS. „Členovia komisie boli informovaní o stave prác na príprave obnoveného slovenského znenia Rímskeho misála. Zaregistrovali aj viacero sťažností na nedôstojné slávenie svätej omše mimo posvätného miesta. Prítomní znalci upozornili, že svätú omšu mimo kostola je možné sláviť len v oprávnených prípadoch a vždy na dôstojnom mieste. Liturgická komisia rovnako neodporúča používať pri výzdobe kostolov umelé kvety," priblížil program rokovania tajomník komisie Andrej Krivda.

 



Návrat späť