19. 10. 2013
Domov   >   Udalosti

Slávnostné odhalenie pamätnej tabule

Na budove saleziánskeho domu na Rajeckej ceste v Žiline bola v piatok 13. júla 2012 odhalená pamätná tabuľa nespravodlivo väzneným pre vieru vo vyšetrovacej väzbe Štátnej bezpečnosti, ktorá bola umiestnená v budove saleziánskeho domu v roku 1949 po násilnom vyvezení saleziánov a zotrvala v nej až do pádu komunistického režimu.
Slávnosť sa začala svätou omšou vo Farskom kostole sv. Jána Bosca v Žiline, ktorej hlavným celebrantom bol žilinský biskup Mons. Tomáš Galis za účasti bývalých politických väzňov a ich príbuzných. Obetné dary priniesli Ľudovít Pobeha (odsúdený ako františkánsky klerik) a Milan Dlhý (odsúdený ako saleziánsky klerik).
Po svätej omši boli prečítané svedectvá spišského biskupa Jána Vojtaššáka a pápežského preláta Viktora Trstenského, ktorí boli v Žiline väznení v roku 1958 spolu s ďalšími kňazmi Spišskej diecézy. Spomienky sestier vincentiek, ktoré boli v Žiline vo vyšetrovacej väzbe so svojou provinciálnou predstavenou sr. Vincenciou Olšovskou v roku 1951, predniesla sestra Marianna zo Spoločnosti dcér kresťanskej lásky z Nitry. Keďže sa pri vyšetrovaní zastali biskupa Jána Vojtaššáka, museli za trest päť dní iba chodiť alebo stáť, nemohli sedieť ani ležať, z čoho im opuchli nohy.
Predseda Oblastnej organizácie Konfederácie politických väzňov Slovenska v Žiline Andrej Dvorecký si zaspomínal na návštevy svojej sestry Nory Dvoreckej, uväznenej v žilinskej väznici za náboženskú činnosť v Treťom ráde sv. Františka. Najdôležitejším svedkom bol salezián don Ján Tocký SDB, ktorý pochádza zo Žiliny a poznal saleziánsky dom pred rokom 1949. Potom v ňom bol vo vyšetrovacej väzbe a po návrate zo zahraničia, kam v roku 1952 emigroval, opäť pôsobí v Žiline. Po odznení svedectiev otec biskup Galis požehnal pamätnú tabuľu pri vchode do saleziánskeho domu a na záver sa prihovoril podpredseda KPVS Jozef Baník. Na pamätnej tabuli je tento nápis: "Po násilnom zrušení saleziánskeho ústavu v r. 1949 bola v jeho budove umiestnená Štátna bezpečnosť. Vo vyšetrovacej väzbe tam mnohí nevinne trpeli pre vieru, medzi nimi aj biskup Ján Vojtaššák. Na ich pamiatku venuje Konfederácia politických väzňov Slovenska 2012."

informoval Peter Sandtner

Audio nahrávky
Dokument




Návrat späť