17. 10. 2018
Domov   >   Udalosti

Reakcia na článok o žilinskom cirkevnom gymnáziu

Redaktor Denníka N Miroslav Kern oslovil 15.10. 2018 Žilinskú diecézu (aj Gymnázium sv. Františka) ohľadom seminára o autonómii Slovenska konaného 6.10.2018:

„Historik Martin Lacko - asistent extrémistickej poslankyne ĽS-NS Natálie Grausovej - 6. októbra zorganizoval na Gymnáziu Sv. Františka v Žiline seminár k 80. výročiu vyhlásenia autonómie. Seminár bol z veľkej časti oslavou vojnového Slovenského štátu a Jozefa Tisa. Zúčastnili sa ho viacerí extrémisti, ako napríklad Grausová, predseda SHO Róbert Švec a ľudia v tričkách kotlebovcov (http://www.udk.sk/2018/10/13/6-oktober-2018-80-rokov-od-vyhlasenia-autonomie-slovenska/#more-252 ). Rád by som sa spýtal, či o takejto aktivite Gymnáziu Sv. Františka viete, či súhlasíte, že sa konala na pôde cirkevného gymnázia a či prípadne voči vedeniu gymnázia vyvodíte nejaké dôsledky?"

Tu sú naše reakcie:

Zdeno Pupík, hovorca Žilinskej diecézy:

„Vedenie Žilinskej diecézy nebolo oboznámené s usporiadaním podujatia pri príležitosti 80. výročia vyhlásenia autonómie Slovenska zo dňa 6. 10. 2018. Podujatie zorganizoval Ústav dejín kresťanstva, miestny odbor Matice Slovenskej zabezpečoval občerstvenie. Podujatie sa začalo bohoslužbou, na ktorej kazateľ prof. Kutarňa interpretoval biblické čítania, určené na 6. októbra. Obsahom nasledovného seminára boli prednášky o historickom fakte vyhlásenia autonómie, ktoré bolo úzko spojené s osobou Andreja Hlinku (ktorý sa toho už nedožil). Seminár sa uskutočnil v budove, z balkóna ktorej bola autonómia 6. 10. 1938 vyhlásená – tzv. Katolícky dom v Žiline. V súčasnosti v tejto budove sídli provincialát Školských sestier sv. Františka. Súčasťou komplexu je aj Gymnázium sv. Františka, ktorého zriaďovateľom sú Školské sestry (nie Žilinská diecéza). Pozvánky na podujatie neposielali rehoľné sestry, ani škola (keďže neboli organizátormi), ani miestny odbor Matice Slovenskej. Podujatie bolo otvorené pre kohokoľvek. Pri vstupe do budovy nikoho nelegitimovali, takže nevedia potvrdiť ani vyvrátiť, kto menovite sa na podujatí zúčastnil."

Sr. Lucia Damiána Kajanová OSF, riaditeľka školy:

„Gymnázium sv. Františka z Assisi nebolo organizátorom akcie, ktorá prebiehala v priestoroch našej školy. Akcia bola mimo vyučovania, teda v sobotu 6.10.2018. Nebola organizovaná pre žiakov našej školy. Po ústnej dohode s dvomi zástupcami Matice slovenskej v Žiline, sme prenajali aulu školy na čas 4 hodín pre účely konferencie. Kto sa jej zúčastní nám vopred nebolo oznámené. Prosím, Vaše ďalšie otázky smerujte k organizátorom akcie.

P. Kern, nedá mi nenapísať ešte jednu poznámku: V minulom školskom roku, presnejšie 17.4.2018, sa na našej škole uskutočnila beseda s novinármi. Bola tu p. V. Tuchyňová a novinár Michal Magušin z časopisu .Týždeň. Vyjadrovali sa k verejnému dianiu v súvislosti s vraždou p. Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, pod hlavičkou aktivít Za slušné Slovensko. Vtedy to nikomu neprekážalo, že sa „politizuje" na pôde školy? A pokiaľ ide o tabuľu, nie je umiestnená na budove gymnázia, ale na kláštore Školských sestier sv. Františka."

16. októbra o 15.04 publikoval článok s názvom „Na žilinskom gymnáziu sa spievali Rež a rúbaj do krve, prednášal aj historik od Kotlebu".

Novinár Miroslav Kern vo svojom článku uvádza, že diecéza nevedela, ako bude podujatie prebiehať. Diecéza nevedela, že vôbec nejaké podujatie v Katolíckom dome bude, nieto ešte, aby vedela o podrobnom programe alebo o hosťoch. Voči extrémizmu v akejkoľvek podobe sme sa opakovane vymedzili už v minulosti.

Neznámy páchateľ v noci z 15. na 16. októbra farbou poškodil tabuľu, ktorá hovorí o vyhlásení autonómie Slovenska, ale aj fasádu budovy školských sestier, ktorá je pamiatkovo chránená...Návrat späť