19. 02. 2014
Domov   >   Udalosti

Pôst so Svätým Otcom Františkom

KBS spustí nový projekt s názvom "Pôst so Svätým Otcom Františkom"
Bratislava 19. februára (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska (KBS) spustí nový projekt s názvom "Pôst so Svätým Otcom Františkom". Je určený pre všetkých ľudí dobrej vôle. Od 4. marca (deň pred Popolcovou stredou) do 21. apríla 2014, kedy slávime Veľkonočný pondelok, budú môcť záujemcovia získať každý deň na e-mail myšlienku od Svätého Otca. Cieľom aktivity, ktorá nadväzuje interaktívne putovanie relikvie sv. Cyrila v USA a Kanade a zamyslenia biskupov Slovenska na adventnú alebo vianočnú tému, je pomôcť duchovne sa pripraviť na vzkriesenie Krista.

Prihlásiť sa je možné oddnes na internetovej stránke post.kbs.sk. "Dnešný deň chcem vyjadriť radosť, že všetko je už pripravené na prihlasovanie sa, že sa môžeme prihlásiť na odber týchto myšlienok," odštartoval projekt predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský. Na tejto stránke podľa jeho slov stačí uviesť meno, e-mail, informáciu, odkiaľ získali o projekte informáciu a verifikačný kód. Po odoslaní im príde do e-mailu autorizačná správa, ktorú je nutné potvrdiť. Po jej potvrdení už budú prihláseným po spustení projektu do e-mailu automaticky prichádzať myšlienky Svätého Otca.

Myšlienky, ktoré sú na rozličné duchovné témy, pochádzajú z oficiálnych zdrojov - z internetových stránok Arcidiecézy Buenos Aires a Svätej stolice. Svätý Otec ich povedal v čase, keď pôsobil ako arcibiskup v argentínskom hlavnom meste. Druhú časť tvoria zamyslenia po jeho zvolení za pápeža. Pochádzajú z posolstiev, homílii a listov. Z talianskeho a španielskeho jazyka ich do slovenčiny preložili dobrovoľníci projektu. Tí, čo nemajú možnosť dostávať zamyslenia na e-mail, ich nájdu na stránke projektu. Tí, čo nemajú prístup na internet, môžu projekt podporiť svojou modlitbou či pôstom.

"Ide o myšlienky Svätého Otca Františka, sú pripravené takým spôsobom, aby nás každý deň počas pôstneho obdobia oslovili, povzbudili, potešili, prehĺbili, priviedli k zamysleniu. Aby nám poslúžili na vnútorné oslobodenie, na očistenie, na povzbudenie, na poznanie nových skutočností," hovorí arcibiskup Zvolenský. "Svätý Otec František je pre nás v súčasnosti osobou, ktorá je všeobecne veľmi známa a obľúbená. Máme presvedčenie, že chce priniesť pozitívne zmeny do života Cirkvi, a preto sa tešíme, že budeme môcť počúvať jeho myšlienky," dodal predseda KBS.

Stránku post.kbs.sk vytvorili mladí koordinátori projektu. Sú na nej základné informácie o samotnom projekte, jeho priebehu i podpore. Nechýba registračný formulár. K dispozícii je aj slovenský preklad posolstva Svätého Otca Františka na tohtoročné pôstne obdobie. Projekt adventných zamyslení bude aktívny i na sociálnych sieťach. Oficiálne kontá sú na Facebooku a Twitteri, kde budú tiež pravidelne zverejňovať myšlienky z projektu. Ide o ďalšiu možnosť, ako bude možné myšlienky denne sledovať. Šablóny pre myšlienky na sociálne siete vytvorili partneri z Vývesky.sk.

Projekt adventných myšlienok do emailu nadväzuje na interaktívne putovanie relikvie svätého vierozvestcu Konštantína - Cyrila po viacerých slovenských komunitách v USA a Kanade (od 31. júla do 11. septembra 2013), ktoré bolo možné tiež on-line podporiť. Prostredníctvom internetu tak urobilo okolo 500 ľudí. Druhým podobným projektom boli zamyslenia biskupov na adventné a vianočné témy. Viac než 30 krátkych myšlienok dostalo do svojho e-mailu počas decembra a prvý deň nového roka viac než 4 000 zaregistrovaných ľudí.

Hlavným partnerom projektu je portál Výveska.sk. Mediálnymi partnermi projektu sú Tlačová kancelária KBS, Televízia LUX, Rádio LUMEN a SLOVO.

Návrat späť