04. 06. 2020
Domov   >   Udalosti

Otec biskup požehnal zrekonštruovaný kríž z katedrály

Otec biskup Tomáš Galis v stredu 3. júna požehnal zrekonštruovaný kríž z Katedrály Najsvätejšej Trojice v Žiline. 

Kríž reparoval reštaurátor akademický sochár Stanislav Kožela. Súčasťou reštaurátorských prác bola aj renovácia makovice, ktorú zložili z vrcholu katedrály spolu s krížom.

Na tlačovej konferencii o obsahu obnovenej makovice informoval kancelár Biskupského úradu v Žiline Štefan Židek: „Vložili sme do nej súbor predmetov z predchádzajúcich rekonštrukcií z osemdesiatych rokov 19. storočia a z roku 1942, pamätnú listinu, mince, diecézny časopis a regionálnu (Žilinský večerník a MY Žilinské noviny) a katolícku tlač (Katolícke noviny), ktorá informovala o aktuálnej obnove katedrály."

Projekt komplexnej rekonštrukcie Katedrály Najsvätejšej Trojice v Žiline zahŕňa tri etapy – obnovu exteriéru (2020 - 2021), obnovu interiéru (2022 - 2024) a obnovu hnuteľných kultúrnych pamiatok v interiéri (2025). Prvá etapa komplexnej rekonštrukcie Katedrály Najsvätejšej Trojice v Žiline sa realizuje v rokoch 2020 - 2021 a bude stáť približne 1,25 milióna eur. Obnova je spolufinancovaná z prostriedkov Ministerstva kultúry SR.


 Na katedrálu v Žiline vrátili kríž (správy RTVS 39.minúta)

 Návrat späť