03. 10. 2016
Domov   >   Udalosti

Fr. Juraj Török navštívil svoje rodné mesto

Juraj Török
Neznámy filmár v USA - to je filmový režisér, scenárista, fotograf, redaktor a cestovateľ Juraj (George) Török (1931); ktorý má v bohatej hranej a dokumentárnej filmografii okolo dvesto titulov...

Juraj Törok
Neznámy filmár v USA - to je filmový režisér, scenárista, fotograf, redaktor a cestovateľ Juraj (George) Török (1931); ktorý má v bohatej hranej a dokumentárnej filmografii okolo dvesto titulov. Ich kvalitou a kvantitou sa radí k nielen najvýznamnejším slovenským, ale aj svetovým tvorcom predovšetkým autentickými svedectvami o stave rozmanitých spoločností zemegule v druhej polovici a koncu 20. storočia. Narodil sa v Žiline, hoci ešte nie dvadsaťročný emigroval zo Slovenska. V súčasnosti žije v USA a Slovensko navštevuje sporadicky. Domáci diváci si ho pamätajú z prehliadky rozsiahlej kolekcie slovenskej exilovej a zahraničnej filmovej tvorby pod titulom Korene na Slovensku na 2. Medzinárodnom filmovom festivale filmových klubov v Banskej Bystrici v roku 1996 a práve v týchto dňoch sa rozhoduje, či sa v septembri tohto roku stane členom odbornej poroty na festivale Etnofilm Čadca.

Juraj Török absolvoval gymnázium v Žiline. Po dramatickom úteku zo Slovenska v roku 1950 vyštudoval teológiu v Ríme na Lateránskej univerzite (1958). Potom z Európy odišiel do USA, kde absolvoval fotografiu na New York International Institute of Photography. Po prvých pokusoch s filmom sa k nemu vrátil v roku 1967, keď v spolupráci s Filmovým inštitútom Luce v Ríme nakrútil svoj prvý hraný film Someone Sees in the Dark (Niekto vidí v tme). V roku 1974 založil v New Yorku nezávislú produkčnú spoločnosť Hallel Communications s podnázvom Imaging Faith an Christianity (Zobrazovanie viery a kresťanstva); ktorá vyrobila desiatky dokumentárnych filmov a televíznych programov predovšetkým s kresťanskou, vieroučnou, výchovnou a sociálnou problematikou v USA, Európe, Ázii, Afrike, Strednej a Južnej Amerike. S kamerou a fotoaparátom precestoval všetky kontinenty sveta, bol pri mnohých dramatických stretoch, lokálnych, etnických či širších vojenských konfliktoch a iných udalostiach, aby o nich nielen vydal filmárske a fotografické svedectvo, informoval a vzbudil súcit s trpiacimi, ale prostredníctvom svojich titulov aj charitatívne zbieral prostriedky na konkrétnu pomoc a vytváral nádej do budúcna. Pritom pomenovával ich príspevok pre duchovno a humanitu minulého, súčasného a budúceho sveta. Mnohé z jeho filmov získali významné ocenenia na rôznych festivaloch a prehliadkach.

Juraj Török okrem iného nakrútil napríklad deväťdielny televízny seriál o druhom Vatikánskom koncile, ako jeden z mála filmárov dostal dôveru nakrúcať dejinnú cirkevnú udalosť Civilisation of Love (Civilizácia lásky); desaťdielny seriál Catholic Life in Amerika (Život katolíkov v Amerike); kde zobrazoval život významných kresťanských osobností, akými sú John Courtney Murray, Al Smith, Daniel Rudd, Thomas Wyatt Turner aj ako súčasť pálčivej historickej problematiky diskriminácie v USA, ďalej päťdielny seriál Religions of the World (Náboženstvá sveta); kde sa monotematicky zaoberal všetkými najvplyvnejšími náboženstvami sveta. Prostredníctvom Hallel Communications a iných spoločností distribuoval a distribuuje po USA a ďalších krajinách aj rozsiahlu videotvorbu najmä evanjelizačného a kresťanského charakteru. V 80-tych a 90-tych rokoch spolupracoval s rozhlasovými a televíznymi spoločnosťami v Bruseli, Lvove, Moskve, Paríži a s európskym International Cooperative of Educational Programming. Reverend Török ako polyglot adaptoval svoje programy aj na využitie nielen v USA, ale i zahraničí, kde účinne prepája svoje povolanie a misiu kňaza so suverénnym zvládnutím moderných audiovizuálnych prostriedkov. Ako filmový fotograf a redaktor spolupracoval na úspešných televíznych programoch ako Thomas Merton a Brubeck Mass. V druhej polovici 90-tych rokov nakrútil životopisné portréty charizmatických osobností - Kateri Tekakwitha a Francis Cabrini.

Cestovateľ s dušou drotára zaujal nielen filmami zo 70-tych rokov o utrpení utečencov a krutých dôsledkoch vojny v Kambodži - Instant Reguges, americkým nositeľstvom Zlatého Orla o metafyzickej komunikácii hluchonemých Hand too Hand (Ruka v ruke); štúdiou z psychoterapeutickej dielne Pain the Rain (Nakresli dážď); obrazom snov a konfliktov mladých ľudí Let it be (Nechaj to tak); parabolou z evanjelia Please Come (Prosím, príď); ale v úzkych diskusných a mediálnych kruhoch aj empatiou, vzdelanosťou, komunikatívnosťou, charizmou, čo sa zreteľne odráža aj v každom jeho osobnom postoji i eticky a intelektuálne orientovanej apelatívnej audiovizuálnej tvorbe. Hovorí, „krajinu som opustil ako 19-ročný, 16 rokov som žil v Taliansku, Nemecku, Belgicku a Francúzsku, aby som nakoniec skončil na americkom pase, no ani v USA som sa bytostne nezakorenil. Keď som ako filmár prešiel celú Áziu, Afriku, centrálnu i Južnú Ameriku - a svet som prekrižoval dva-trikrát - práve istá otvorenosť, respektíve nie taká silná kultúrna identita, mi pomohli priblížiť sa k ľuďom, ktorí zmýšľajú a chápu inak. S večnou problematikou neutrality reportéra, dokumentaristu - či je vôbec možné byť objektívny v posudzovaní iných sociálnych javov - som možno nemal toľko predsudkov ako iní."

Napriek tomu, že po roku 1989 Juraj Török viackrát navštívil Slovensko, jeho rozsiahla a mimoriadna tvorba zostala doma až do konca minulého storočia prakticky nespoznaná.

Prevzaté z  www.films.sk



Návrat späť