08. 04. 2020
Domov   >   Udalosti

Demontáž kríža zo strechy Katedrály Najsvätejšej Trojice v Žiline

Žilina – V stredu 8. apríla 2020 bol v dopoludňajších hodinách demontovaný kríž zo strechy Katedrály Najsvätejšej Trojice v Žiline 
a otvorená aj makovica, ktorá bola umiestnená pod týmto krížom. Stalo sa tak prvýkrát od roku 1942, ako tom hovorí Vladimír Majtán z Krajského pamiatkového úradu v Žiline: „Dnes sa podarilo z vrcholu hodinovej veže katedrály demontovať kovový kríž a medenú makovicu. Vo vnútri medenej makovice boli vsunuté dve kovové tuby, ktoré obsahujú písomnosti v papierovej forme a ako datovací prvok boli do nich vložené mince. Veľmi zbežne boli prezreté obsahy oboch týchto túb. Jedna podľa datovania mincí pochádza z obdobia, kedy boli postavené krovy na oboch vežiach, takže sú to 80. roky 19. storočia a druhá obsahuje mince zo Slovenského štátu z roku 1942. Rámcovo vieme, že prvá tuba je z obdobia, kedy vznikli tieto krovy, typické pre žilinskú katedrálu a druhá tuba obsahuje správy z obdobia, kedy kostol naposledy prechádzal veľkou obnovou počas Druhej svetovej vojny a pravdepodobne dochádzalo aj k nejakým klampiarskym prácam na samotnej veži. Otvorenie bolo len predbežné, do papierových dokumentov sa nijakým spôsobom nevstupovalo práve kvôli tomu, aby nedošlo k ich poškodeniu a, samozrejme, čakajú na oficiálne otvorenie a oficiálnu analýzu, ktorá príde podľa rozhodnutia biskupského úradu." Oficiálne otváranie obsahu makovice za účasti odborníkov bude v priestoroch Diecézneho centra v Žiline po Veľkej noci.

Katedrála Najsvätejšej Trojice v Žiline prechádza komplexnou rekonštrukciou. Demontáž kríža je súčasťou prvej etapy rekonštrukcie exteriéru, ktorá bude realizovaná v rokoch 2020-2021.

https://youtu.be/t5Pjprv1SCwNávrat späť