18. 01. 2018
Domov   >   Udalosti

10 rokov života Žilinskej diecézy

Inštitút Communio pripravil v utorok 16. 1. 2018 v priestoroch Diecézneho centra v Žiline diskusiu, počas ktorej hostia hodnotili 10 rokov života Žilinskej diecézy. 
Otec biskup Galis hovoril o tom, že informácia o zriadení Žilinskej diecézy v roku 2008 ho zastihla na púti s banskobystrickými seminaristami v Španielsku, katolícku aktivistku Janku Jaššovú správa našla v martinskej nemocnici počas zápasu s onkologickou chorobou a Mons. Jozef Hrtús pozoroval úpravu hraníc diecéz na Slovensku s istým odstupom z Banskobystrickej diecézy. Naznačil aj alternatívy, ktoré sa v tejto súvislosti črtali, ale napokon neuskutočnili. Všetci traja diskutujúci hodnotili život Žilinskej diecézy počas uplynulých desiatich rokov pozitívne. Týkalo sa to množstva aktivít, vzťahov alebo nových skutočností, ktoré vyrástli: diecézne centrum, Dom prijatia pre rodiny Rodinkovo, diecézny časopis, cirkevné školy a ďalšie. Otec biskup pomenoval priority, ktorým sa Žilinská diecéza venovala a chce v najbližších rokoch venovať aj naďalej: rodina, mládež, núdzni, formácia kňazov a laikov.
V piatok 9. februára 2018 žilinský biskup Tomáš Galis počas slávnostného koncertu v Katedrále Najsvätejšej Trojice v Žiline ocení mužov a ženy, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o rozvoj Žilinskej diecézy. V sobotu 10. februára bude diecéza ďakovať za prvých desať rokov svojho života počas svätej omše vo Farskom kostole Sedembolestnej Panny Márie v Žiline - Vlčincoch.


Návrat späť