27. 02. 2014

Prázdninové potulky Slovenskom

Program prázdninových dní deti z Detského charitného domu Považská Bystrica bol veľmi pestrý a rozmanitý.
Prvým výletom bola návšteva kúpeľného mesta Rajecké Teplice, kúpanie v termálnej vode sa deťom veľmi páčilo. Nasledujúci deň sme navštívili Dóm sv. Mikuláša v Trnave s vrúcnou modlitbou k Panne Márii Trnavskej. Cesta pokračovala na hrad Červený Kameň, kde spoločne so sprievodkyňou sme mali možnosť nazrieť do minulosti. Spoločné fotografie na nádvorí, rozlúčka s areálom hradu a deti už nedočkavo čakali na piešťanskú motokárovú dráhu, kde si už po druhý raz v tomto roku mali možnosť otestovať svoje „vodičské zručnosti".
Stúpajúci adrenalín, radosť z dosiahnutých rýchlostných rekordov a vzájomná súťaživosť viedla k otázke: Kedy si jazdu zopakujeme? Prázdninová streda bola „umelecky" zameraná. V Kine Mier Považská Bystrica je inštalovaná výstava maľby a keramiky Zlatica Jurisová Plešková "Krajina okolo mňa" a výstava fotografií Jakub Cíbik "Kráľovstvo strážené Vršatcom", ktoré si deti so záujmom prezreli a inšpirovali sa pre tvorivé aktivity v domove.Nasledujúci deň naše „charitné cesty" viedli do Kremnice, starobylého baníckeho mesta. Zaujímavosťou je štôlňa Andrej – súčasť Banského múzea v Kremnici, kde vyzbrojení prilbami s osvetlením, plášťami sme sa vydali „skúmať banské podzemie". 
Upozornenie sprievodkyne, že „nie je isté, či sa vrátime zo štôlne živí" v nás vyvolalo rešpekt a trošku obavu z miestnych permoníkov, ktorí obývajú banské štôlne. Všetko dobre dopadlo a naše potulky smerovali do historického centra Kremnice. Jedným z cieľov našej cesty bolo i stretnutie s našou Zuzkou, ktorá vyrastala v našom Detskom charitnom dome, dnes žije v okolí Kremnice a spoločne s deťmi sme jej na radostnom stretnutí zablahoželali k blížiacim sa narodeninám. Deň sa blížil ku koncu a cestu domov sme si vyplnili spoločnou slovnou hrou v aute.Prázdninový piatok bol „tvorivý". Deti vyrábali spoločne s tetami vychovávateľkami veľkonočné pozdravy k blížiacim sa veľkonočným sviatkom. 
Naše sobotné cesty viedli do okolia Trenčína – presnejšie do Hopla Landu, kde sa deti vyskákali, vybláznili na preliezačkách, šmýkačkách a nafukovacom hrade. Deň sme zavŕšili prehliadkou Motešického žrebčína – čistokrvných koní plemena Furioso.Prázdniny si deti „užili" veselo a akčne.
Mgr. Helena Stašáková, vedúca DCHD Považská BystricaNávrat späť