05. 11. 2013

Nové mariánske pútnické miesto a miesto modlitby v Žilinskej diecéze

V nedeľu 19. októbra 2008 bolo okolo tritisíc pútnikov svedkami historickej udalosti pre Žilinskú diecézu. Biskup Mons. Tomáš Galis vyhlásil Horu Živčáková pri Turzovke za mariánske pútnické miesto a miesto modlitby...

V nedeľu 19. októbra 2008 bolo okolo tritisíc pútnikov svedkami historickej udalosti pre Žilinskú diecézu. Biskup Mons. Tomáš Galis vyhlásil Horu Živčáková pri Turzovke za mariánske pútnické miesto a miesto modlitby.

Jesenná púť začala na poludnie požehnaním obnovenej Kaplnky Panny Márie Kráľovnej pokoja na Hore Živčáková a slávením sv. omše riaditeľom Biskupského úradu v Žiline Mons. Michalom Balážom. V homílii zdôraznil, čo znamená pútnické miesto a chrám pre veriaceho človeka: „Mariánska svätyňa je ako dom matky, v ktorom človek nájde oddych a odpočinok po dlhej ceste, ktorá vedie ku Kristovi."

Po sv. omši prišiel na Živčákovú žilinský biskup Mons. Tomáš Galis, aby vyhlásil Horu Živčáková za mariánske pútnické miesto a miesto modlitby, aby bolo vhodne postarané o duchovné dobro Božieho ľudu, ktorý prichádza na horu vo Farnosti Korňa. Zasvätil toto nové pútnické miesto Panne Márií - Matke Cirkvi. Od kaplnky sa sprievod s pútnikmi presunul k stavenisku, kde biskup požehnal základný kameň kostola Panny Márie - Matky Cirkvi a areál pre výstavbu nového kostola a exercično - pastoračného zariadenia.

Živčáková je známa už 50 rokov a putuje tu čoraz viac pútnikov zo Slovenska, Moravy, Čiech, Poľska, Rakúska, Nemecka, Ukrajiny a iných krajín sveta. Dnešným dňom sa stala piatym mariánskym pútnickým miestom v Žilinskej diecéze po Rajeckej Lesnej, Dubnici nad Váhom, Višňovom a Oščadnici. Rozmach mariánskych pútnických miest nastal najmä v 17. až 19. storočí. Len ojedinele vznikali pútnické miesta na základe zjavení Panny Márie, ale najmä ako dôsledok mnohých duchovných uzdravení, vypočutých prosieb, správnych životných rozhodnutí prijatých na týchto miestach a niektoré aj na základe telesných uzdravení.



Návrat späť