25. 04. 2016

Konsekrácia kostola v Radoli

V sobotu 23. apríla 2016 počas svätej omše o 10.00 h žilinský biskup Tomáš Galis konsekroval
nový Kostol svätých Cyrila a Metoda v Radoli, ktorý sa stal filiálnym kostolom Farnosti Panny Márie v Kysuckom Novom Meste.
Základný kameň chrámu požehnal biskup Tomáš Galis 5. mája 2013. Výstavba začala v júni toho istého roku. Ako informoval Ján Uskoba, farár Farnosti Panny Márie v Kysuckom Novom Meste, reálne náklady na výstavbu boli takmer 500 tisíc eur, hoci pôvodný rozpočet bol cca 700 tisíc eur. Značné finančné prostriedky sa podarilo ušetriť vďaka sponzorom a svojpomocným prácam. Výstavba kostola bola financovaná z milodarov veriacich a z Podporného fondu Biskupského úradu v Žiline. Kapacita kostola je dvesto miest na sedenie.

Radoľa má 1450 obyvateľov. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1332. V obci sa nachádzajú základy najstaršieho kostola na Kysuciach, ktorý sa datuje do polovice 13. storočia. Zničený bol pravdepodobne v 15. storočí počas husitských nájazdov. Najvýznamnejšou pamiatkou Radole je renesančný kaštieľ zo 16. storočia. Jeho priestory v súčasnosti slúžia pre stálu expozíciu Kysuckého múzea.Návrat späť