05. 11. 2013

Cyrilometodske dni 2012

Terchová- Odkaz našich vierozvestov si od štvrtka 5. júla do nedele 8. júla pripomínali aj v Terchovej. Práve táto obec bola prvým miestom na území Slovenska, kde sa na pamiatku sv. Cyrila a Metoda začali sláviť Cyrilometodské dni. Tento rok sa slávili už po dvadsiatytretí raz. „Sv. Cyril a Metod zostávajú pre nás orodovníkmi a je pekným zvykom, že často sa na nich obraciame a modlime sa k ním. Na druhej strane chceme žiť z bohatstva viery, ktorú odovzdávali našim predkom a odovzdať ju nastávajúcim generáciám," povedal správca farnosti Terchová verbista Pavol Kruták.

Štvordňový program v Terchovej vo štvrtok otvorila procesia veriacich na vrch Oravcové, kde slávnostnú svätú omšu celebroval žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. Vo svojom príhovore veriacich povzbudil, aby si zachovali dedičstvo otcov - teda živú vieru. „Chcem povzbudiť k tomu, aby naša viera bola živá. Aby sme mali vieru, ktorá je schopná obetovať sa. Lebo len vtedy, keď dokážeme pre vieru niečo urobiť, priniesť nejakú obetu, to vie povzbudiť a nadchnúť druhých," zdôraznil biskup.

Poobede program pokračoval Liverpoolskym oratóriom, ktoré skomponoval Paul McCartney. „Toto dielo bolo prvýkrát uvedené v liverpoolskej katedrále v roku 1991. Je to naozaj veľký zážitok. Na koncerte v Terchovej sa predstavilo 170 účinkujúcich - Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Detský spevácky zbor, Miešaný spevácky zbor a štyria sólisti Slovenského národného divadla v Bratislave - sólisti svetových operných scén," vysvetlil dramaturg podujatia a riaditeľ Miestneho kultúrneho strediska v Terchovej Rudolf Patrnčiak.

V piatok bola na programe krížová cesta v scénickom prevedení, mládežnícka sv. omša a večer modlitieb a chvál. Sobotný program mal turisticko-športovo-oddychový nádych a pokračoval ekumenickou bohoslužbou, na ktorej sa zúčastnili predstavitelia kresťanských cirkví okresu Žilina. Nechýbala ani liturgia sv. Jána Zlatoústeho. Bodku za 23. ročníkom Cyrilometodských dní dala Nebeská muzika.Návrat späť