08. 11. 2019
Domov   >   Ostatné   >   Zamyslenia

Zamyslenie na 32. nedeľu v Cezročnom období: Usporiadaj si život

„Keď Kristus nevstal, vaša viera je márna... Ale Kristus vstal z mŕtvych" (1 Kor 15, 17ab. 20a).
Americký biskup Robert Barron vo svojej knihe Živé paradoxy píše: „V kresťanskej viere je čosi nové, znepokojivé a naliehavé. Nie je to nejaká mdlá spiritualita alebo všeobecná filozofia; je to zvesť o niečom úžasnom a neslýchanom – konkrétne o tom, že jeden tesár z Nazareta, ktorý sa vyhlasoval za Božieho Syna, vstal z mŕtvych. Preto bolo svedectvo prvých kresťanov také podmanivé: autori Nového zákona totiž nepoužívajú všeobecné pojmy a abstraktné princípy; hovoria svetu o revolúcii, zemetrasení, o výnimočnom stave. Ježiš je vzkriesený, a preto je kráľ. A pretože je kráľ, mal by si ty usporiadať svoj život tak, aby on bol jeho stredobodom."
O tom sú dnešné čítania. O večnom živote. Nie nejakom hmlistom, neurčitom, ale úplne jasnom – o večnom živote s Ježišom Kristom. Sú len dve možnosti – budeš s ním večne žiť v radosti, alebo budeš žiť bez neho večne, ale v zlobe a samote... Tertium non datur. Tretia možnosť neexistuje.
Ako si zabezpečiť, že prvá možnosť bude pre mňa skutočná? Ako odpoveď by sa dala napísať celá kniha, ale môže byť aj veľmi stručná: vždy a všade byť s Ježišom. Slovami biskupa Barrona: usporiadať si život tak, aby Ježiš bol jeho stredobodom. Ak sa o to budem usilovať, raz možno napíše niekto o mne knihu, keď bude prebiehať proces blahorečenia (. 
Som však v ohrození. Práve teraz, keď toto píšem, padol mi zrak na fľašu minerálky, ktorú tu mám, a uvidel som na jej etikete informáciu o nejakej súťaži. Hneď som si klikol (uprostred písania tohto textu!) na uvedenú webovú stránku a ktovie, či by som po nejakej výhre nezatúžil, keby celá súťaž nebola príliš zložitá. A takých ohrození túžby byť vždy a všade s Ježišom je okolo nás veľa. 
Našťastie máme aj veľa možností túžbu byť s Ježišom podporiť. Kríž na stene či pri ceste. Krásna žena, ktorá mi pripomenie krásu Boha (dúfam, že sa na tomto príklade nepohoršíš). „Zbožné" pozadie na monitore počítača. Magnetka s nejakým citátom na chladničke. Vždy otvorená Biblia na stole v obývačke či spálni... Treba mať takých „podporných" bodov veľa, lebo veľa je aj toho, čo nás od Ježiša často nenápadne odťahuje (ako mňa pred chvíľou na minútu odtiahla zvedavosť a možno túžba niečo vyhrať). 
Pre seba samého nakoniec pridávam slová svätého Pavla: „Bratia, sám náš Pán Ježiš Kristus a Boh, náš Otec, ktorý nás miluje a vo svojej milosti nám dal večnú útechu a dobrú nádej, nech poteší vaše srdcia a upevní vás v každom dobrom diele a slove" (2 Sol 2, 16 – 17). Boh mi pri písaní tohto textu prejavil svoju lásku (že som ho mohol napísať), dal mi útechu (lebo mám z tohto textu vnútornú radosť), nádej (že to má význam pre moju večnosť s ním), upevnil ma (dal mi silu odolať pokušeniu inej túžby)...

20140637_bn.jpg


Na stiahnutie

10. 11. 2019.docNávrat späť