01. 11. 2019
Domov   >   Ostatné   >   Zamyslenia

Zamyslenie na 31. nedeľu v Cezročnom období: Ježiš na návšteve

„Keď Kristus nevstal, vaša viera je márna... Ale Kristus vstal z mŕtvych" (1 Kor 15, 17ab. 20a).

Čo myslíš, čo by ľudia dnes hovorili o tebe, keby z kostola po svätej omši vyšiel Pán Ježiš a povedal by ti pred všetkými: „Dnes idem k tebe na obed"? A ako by si sa cítil ty? 
Ľudia by možno povedali: „Vošiel k hriešnemu človekovi!" Alebo: „Ten si to zaslúži!" Či: „A prečo ide k nemu, a nie ku mne?"
A ty? Zišlo by ti na um, že nemáš upratané? Alebo že si nebol na spoveď a máš na duši ťažký hriech? Či by ťa napriek všetkému zachvátila radosť a s nadšením by si sprevádzal Ježiša do svojho domu?
Toto evanjelium je skvelou ilustráciou prvého čítania z Knihy múdrosti, ktoré hovorí, že Bohu na všetkom a na každom záleží a je schopný urobiť všetko, aby každého hriešnika dostal do neba. Určite tomu veríš, však? Naschvál však uvediem extrémne príklady: Myslíš, že chce mať v nebi aj Stalina? Hitlera? Pol Pota? Politika, ktorého neznášaš? Tvojho protivného suseda? Brata, s ktorým sa roky nerozprávaš pre dedičstvo? A dokonca aj teba?
Možno si sa práve urazil, že do akého zástupu som ťa zaradil. Nuž do zástupu hriešnikov. Stojím v rade s tebou. Predstav si, Bohu záleží aj na tebe. Keby ťa nemiloval, nebolo by ťa (pozri Múd 11, 24). A pretože ťa miluje, chce ťa mať v nebi tak ako všetkých ostatných, ktorých povolal k životu.
Vo svetle tejto pravdy si znovu odpovedz na otázky, ktoré som položil vyššie. Sú tvoje odpovede iné? Skutočne veríš, že Boh chce mať v nebi aj Hitlera?
Viem, všetko sú to na prvý pohľad hypotetické otázky. Samé „keby" a „by". Ale zároveň sú veľmi reálne, lebo Boh ťa naozaj chce navštíviť, „dnes chce zostať v tvojom dome" (porov. Lk 19, 5). Aj dnes ti Boh chce oznámiť, že do tvojho domu prišla spása (Lk 19, 9). 
Potiaľto to vyzerá dobre, však? Otváraš dvere, Ježiš je u teba, tebe sa mení život, prežívaš vyslobodenie i uzdravenie, stávaš sa novým človekom, naprávaš všetky krivdy, ktoré si napáchal...
Ale zmeňme scénu: Ježiš nevošiel k tebe, ale do domu tvojho suseda. Toho protivného. Či tvojho brata, toho, ktorého nechceš ani vidieť pre nejaké dedičstvo. Ako sa cítiš? Uchováš si v srdci Boží postoj a raduješ sa, že do susedovho domu prišla spása? Že spása prišla do domu tvojho brata?
Veriť je náročné. Ale prináša to pokoj a radosť, hoci neraz musím o svoju vieru bojovať. Lebo nie som nadšený, že Ježiš vošiel k susedovi, a nie ku mne. Žijem však podľa toho, čo verím, nie podľa toho, čo vidím (cítim). Vo viere sa radujem, že Ježiš je tak blízko. Už u suseda, u brata. Hádam príde aj k nám...

20140636_bn.jpg


Na stiahnutie

3. 11. 2019.docNávrat späť