04. 10. 2019
Domov   >   Ostatné   >   Zamyslenia

Zamyslenie na 27. nedeľu v Cezročnom období: Roznecuj!

„Keď Kristus nevstal, vaša viera je márna... Ale Kristus vstal z mŕtvych" (1 Kor 15, 17ab. 20a).

Tak koľko ťa stojí tvoje kresťanstvo? Koľko si naň vynaložil tento týždeň? Času, svedectva, príkladu, rozhovorov, modlitby, stretnutí, zrieknutí sa...?
Apoštol Pavol v Druhom liste Timotejovi pokračuje v nabádaní investovať do Božích darov v nás: „Pripomínam ti, aby si roznecoval Boží dar... Ducha sily, lásky a rozvahy" (1, 6. 7). Lebo môžeme mať Božie dary zabalené. Stačí sa pozrieť na množstvo pokrstených a pobirmovaných okolo nás a vidíme, ako Božie dary takmer vôbec nepoužívajú. A možno zabudli, že niečo dostali. Či vôbec nevedia, že niečo dostali? 
Ak by si dnes dostal 1000€, zajtra by si na to ani nepomyslel? Neverím. Určite by si uvažoval, čo s nimi urobiť, čo si kúpiť alebo ako ich investovať. Boh ti dal tisíc eur v inej podobe – „Ducha sily, lásky a rozvahy". Čo s týmto darom robíš? Odvážne sa staviaš proti každému zlu v spoločnosti či v Cirkvi? Prejavuješ lásku opusteným, chudobným, otrhaným, závislým – konkrétnymi skutkami? Keď niečo plánuješ či zvažuješ odpoveď na urážku, používaš rozvahu? 
Kresťanstvo nás stojí veľa. Ako som písal minule, stojí nás život. Nemáme čas (a dúfam, že ani chuť) žiť životom tohto sveta, lebo žijeme nový život, úplne zameraný na Boha. „Či teda jete, či pijete, či čokoľvek iné robíte, všetko robte na Božiu slávu" (1 Kor 10, 31). Žijeme život, kde Boh – a nie my – je centrom všetkého. 
Ak sa ti podarilo uplynulý týždeň investovať niečo viac do svojho kresťanstva, tak v tom pokračuj. Roznecuj v sebe život. 
Aby si nemal pocit, že teraz sa musíš ešte viac modliť, ešte viac čítať Písmo, ešte viac chodiť do kostola, tak spomeniem svoju skúsenosť z tohto týždňa. V pondelok večer sme s manželkou pozerali film Moje leto v Provence. V televízii. Svetský film. A predsa som ho vnímal ako investíciu do svojho života s Bohom. Pripomínal mi, aké sú vo vzťahoch dôležité drobnosti, ako je dôležité nehrať divadlo, ako je dobré mať v srdci vášeň (hlavná postava mala vášeň pre olivovníky).
Chápeš? Roznecovať Boží dar v sebe sa dá pri všetkom, čo robíš. Ak to robíš pre Pána. A s ním.

20140632_bn.jpg


Na stiahnutie

6. 10. 2019.docNávrat späť