21. 09. 2018
Domov   >   Ostatné   >   Zamyslenia

Zamyslenie na 25. nedeľu v cezročnom období: Zmýšľanie bezbožných

Dnes by aj Pána Ježiša vyhlásili za pedofila – v evanjeliu tejto nedele sa píše, že objal dieťa.
Aj otec biskup Chautur objal dieťa. Dnes za to nesie následky zmýšľania bezbožných (pozri Múd 2, 12). Každý z nás už iste objal nejaké dieťa. Prečo nás chcú za každú cenu odradiť od takého krásneho prejavu lásky, ako je prejavovanie nežnosti deťom? Vyvolať strach z každého telesného dotyku? Možno mi niekto povie, že vec ešte nie je vyšetrená, tak čo sa do toho miešam. Musím, lebo otca Milana poznám osobne ešte z čias totality a dám ruku do ohňa za neho, že nič zlé v tejto oblasti neurobil.
Ale nie toto nás ničí. To sú len útoky nepriateľa. Skutočné nebezpečenstvo pre Cirkev opisuje svätý Jakub, ktorého list už niekoľko nedieľ na pokračovanie čítame. Žiarlivosť, sváry, boje, rozbroje, žiadostivosť, hádky, náruživosti. Takýto zoznam nám Jakub predkladá, aby nás upozornil, prečo niektoré cirkevné obce upadajú, živoria, zanikajú. Ponúka však aj zoznam vlastností, ktoré charakterizujú toho, kto skutočne žije s Kristom: „Múdrosť, ktorá je zhora, je predovšetkým cudná, potom upokojujúca, skromná, zmierlivá, plná milosrdenstva a dobrého ovocia, nepochybujúca a bez pretvárky" (Jak 3, 17).
Je na tebe, čo si vyberieš. Život plný Ducha, pod jeho vedením, alebo zmýšľanie bezbožných, zmýšľanie tohto sveta. Pritom sa nemýľ a nehovor si, že bezbožní sú tí vonku. Mnoho bezbožných je priamo v našich radoch. Sú pokrstení, „majú" všetky sviatosti, no žijú, akoby Krista nepoznali, bez neho. Dokonca si takých volíme za vodcov. Na našu hanbu to hovorím.
Ak niečo z Jakubovho zoznamu toho, čo ničí Cirkev, je súčasťou tvojho života, tak ti dávam úlohu, ktorú musíš s Božou pomocou (ktorá je presne taká, aby si to zvládol) splniť v týchto dňoch – odstrániť zlo z tvojho života. Odprosiť, odpustiť, zanechať, zrieknuť sa... Z každého zla sa dá dostať, ak chceš.
Ak si od týchto vecí slobodný, tak pre istotu si skontroluj, či tvoj život je pre ľudí, s ktorými žiješ, obrazom pokoja, skromnosti, zmierenia, milosrdenstva... A ďakuj Bohu, že on „udržiava tvoj život" (Ž 54, 6b).
Skončím tam, kde som začal. Nájdi si na tkkbs.sk alebo na postoj.sk vyjadrenia otca biskupa Milana k tomu, čo sa na neho valí (vo svetských médiách ich budeš hľadať márne alebo len oklieštené). Hovorí a koná presne tak, ako to spomína dnešný responzóriový žalm (54.). Prečítaj si ho a potom sa ho pomodli. Za otca biskupa Milana. Ďakujem ti.
„Ak teda trpí jeden úd, trpia spolu s ním všetky údy..." (1 Kor 12, 26).

20140564_bn.jpg


Na stiahnutie

23. 9. 2018.docNávrat späť