06. 09. 2019
Domov   >   Ostatné   >   Zamyslenia

Zamyslenie na 23. nedeľu v Cezročnom období: Trochu logiky

„Keď Kristus nevstal, vaša viera je márna... Ale Kristus vstal z mŕtvych" (1 Kor 15, 17ab. 20a).

Dnes začneme logikou.

Chceš stavať dom? Spočítaj si, či na to máš.

Chceš sa biť? Pozri sa na svojho súpera a zhodnoť, či nie je silnejší.

Chceš byť Ježišovým učeníkom? Zriekni sa všetkého, čo máš, na čo sa spoliehaš.

V logike týchto troch príkladov nejde o to, aby si si spočítal náklady a podľa toho konal, ale o princíp otázka – odpoveď. Ježiš sa pýta, čo chceš, a odpovedá, čo máš robiť.

Ak teda chceš byť Ježišovým učeníkom, tak sa máš všetkého zrieknuť. V praxi to vyzerá asi takto:

Ja: „Ježiš, tu som, chcem byť tvojím učeníkom. Zriekam sa všetkého, čo mám."

Ježiš: „Výborne, prijímam ťa za učeníka. Všetko, čoho si sa zriekol, je odteraz moje. Takže mi patrí tvoj dom, tvoje auto, tvoj účet i bankomatová karta, tvoja záhrada i pole, tvoja žena i deti, tvoje záujmy i všetok tvoj čas. Ty sám mi úplne patríš. A teraz dobre počúvaj: Všetko, čoho si sa zriekol, ti dávam do užívania. Ale už nič z toho nepatrí tebe, ale mne. Takže kedykoľvek prídem k tebe (možno ako chudobný) a poviem, že potrebujem peniaze, dáš mi ich. Ak prídem (možno ako sused, ktorého treba odviezť k lekárovi) a poviem, že potrebujem auto, okamžite mi ním poslúžiš. Keď v oznamoch zaznie, že sa pripravuje intenzívna biblická škola, prihlásiš sa, lebo tvoj čas je môj a ja tam chcem s tebou byť. A to sa týka všetkého, vrátane všetkých tvojich vzťahov. Odteraz veľmi pozorne počúvaj, lebo môžem ťa osloviť kedykoľvek a kdekoľvek. Tvoj čas a život patrí mne! Vitaj v škole učeníka."

Viem, pojem učeník sa veľmi nenosí ani nepoužíva. Lebo je to náročné. Ale Ježiš je vždy náročný. On sa o teba nechce deliť s nikým a s ničím. Chce, aby si mal nerozdelené srdce. Viem, toto slovné spojenie sa väčšinou používa na rehoľníkov, ale musí platiť pre každého, kto miluje Ježiša – byť pre Ježiša s nerozdeleným srdcom. Keď Ježiš zavelí, idem a všetko nechám, nepočítam, či na to mám (lebo nejde o toto), ale idem, lebo ma volá Ježiš.

Keď si prečítaš dnešný úryvok z Pavlovho Listu Filemonovi, veľmi ľahko zistíš, že byť Ježišovým učeníkom sa týka každodenného života, nie kostola a kľačania na kolenách, ale roboty, vzťahov, školy, dovoleniek, choroby... Všetkého, čo prežívaš.

Zriekol si sa všetkého? Skvelé, môžeš byť Ježišovým učeníkom. Nezabudni, že táto škola prebieha s krížom na ramenách (Lk 14, 27).


Na stiahnutie

8. 9. 2019.docNávrat späť