19. 04. 2024
Domov   >   Ostatné   >   Zamyslenia

V nikom inom (Štvrtá veľkonočná nedeľa)

Cesta radosti - V nikom inom (Štvrtá veľkonočná nedeľa)

Chlap, čo v nemocnici ležal na vedľajšej posteli, mi hovoril, že lekár ho poslal na nejaké odborné vyšetrenie. Termín dostal asi o dva týždne. Keďže sa mu to videlo dlho, tak zavolal manželke, tá zavolala „niekomu" a zrazu mal termín na druhý deň. Je to fér?

Asi všetci sme zažili také situácie, keď sme „niekoho" požiadali, aby nám pomohol posunúť sa v poradovníku, dostať sa prednostne na nejaké vyšetrenie či operáciu, aby sa za nás prihovoril na tom „správnom" mieste. Nehodnotím morálnosť či nemorálnosť takého konania. V súvislosti s dnešnými čítaniami sa však vo mne vynára otázka: „Nehľadáme v takých situáciách ‚spásu‘ niekde inde, mimo Ježiša?" A dôvodom ani nemusí byť naliehavosť situácie či akútny zdravotný problém, ale len to, že sa nám nechce čakať.

Prežívať pravdu, že v nikom inom niet spásy, sa preto dá precvičovať každý deň. To neznamená, že nikomu nezavolám či nikoho nepoprosím o pomoc, ale že v prvom rade naliehavý (a tiež úplne banálny) problém najprv odovzdám Ježišovi. On je dobrý pastier. Naschvál píšem dobrý s malým d, aby tak vynikla Ježišova dobrota. Teda že to nie je len titul, ale fakt. A potom, ak mi Ježiš povie/dá poznať napríklad rozumom/uistí ma, že sa treba na niekoho obrátiť, že vec je súrna a treba „protekciu", tak konám ako môj sused na vedľajšej posteli. Hoci pri ňom mi bolo jasné, že sa mu nechce čakať a keďže má príslušných „známych", tak si to vybaví. A pokladám to za nefér konanie. Lebo možno práve preto sa nedostane na dané vyšetrenie niekto, kto ho akútne potrebuje, ale nemá známych...

Kto je tvojím spasiteľom?

Patriť k Pánovým chudobným znamená nehľadať protekciu, nepredbiehať sa v rade, neusilovať sa veci si „vybaviť". Pánov chudobný trpezlivo čaká (napríklad aj v čakárni u lekára), kým naňho príde rad. Viete, koľko ružencov sa dá pomodliť počas troch-štyroch hodín čakania? Koľko kapitol Písma sa dá prečítať (napríklad ak ho máte stiahnuté v mobile)? Koľko ľudí okolo seba môžete povzbudiť svojím pokojom (možno aj milým slovom), ktorý je darom Milovaného?


Na stiahnutie

21. 4. 2024.docNávrat späť